TEMAT: Ogródek Robaczka

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 20:36 #264936

  • PEPSI
  • PEPSI's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 103
  • Otrzymane dziękuję: 14
Kasiu, wspaniałe miejsce odwiedziłaś. Niesamowite przeżycia, nawet na fotkach, a co dopiero w realu...Trzymam kciuki za róże, bo bez nich forum byłoby jakby niepełne :)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 20:51 #264954

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
.....Ale kilka ogrodów z tegorocznej wystawy dostanie drugie życie - zostały kupione w całości do odtworzenia przy prywatnych rezydencjach. Czadek, nie?
....

ale numer :woohoo: chyba mi podkupił ktoś ogródek garncarza :happy4:
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2014 20:52 przez Keetee.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 21:07 #264977

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Napięcie rośnie :search: :search: :search: :happy4:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 21:21 #264988

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Wracamy na chwilę do ogrodów artystycznych, bo został jeszcze jeden warty pokazania. W sumie w konkursie brały udział jeszcze trzy, ale nic mnie w nich nie zachwyciło, więc zdjęć brak :P Ten natomiast, zachwycił.
Ogród zainspirowany sztuką tworzenia topiarów - z bukszpanu, cisa i innych zimozielonych roślin. To idealna replika domku ogrodnika z West Green House w Hampshire, autorstwa Marylyn Abbott. Formalność ujęta w fantazyjne ramy pastelowych kwiatów…Białe kwiaty na tle cisów wyglądały zjawiskowo.

The Topiarist Garden at West Green House
Projektant: Marylyn Abbott













Nagroda: Silver-Gilt

W tym samym ogródku natknęłam się na …Monty Dona! Sympatyczny gospodarz programu Gardeners' World przeprowadzał akurat dla BBC wywiad z autorką ogrodu B)
W trakcie pobytu w Londynie co wieczór oglądałam jego relacje z Chelsea :)








Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, waldek727, sierika, hanya

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 21:21 #264991

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
jej ten jest najpiękniejszy :hearts:
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2014 21:23 przez Shirall.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 21:29 #264995

  • pecja
  • pecja's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 1
Ale wspaniała relacja :woohoo: Czuję jakbym tam przynajmniej jedną nogą była :lol: Ogrody piękne, ale najbardziej mnie zadziwia, jak oni to zrobili, że te ogrody wyglądają na stare, założone wiele lat temu?

Zachwyciły mnie omszone kamienie w ogrodzie japońskim - cudo.

Cieszę się że sytuacja w Twoim ogrodzie opanowana. Co za ogrom pracy za Tobą i ogromny stres:( Oby róże wynagrodziły teraz swoim kwitnieniem ostatnie trudne dni.


Pozdrawiam serdecznie

Magda
Magda
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 21:30 #264997

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
Ale miałaś spotkanie :woohoo: !
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 21:52 #265016

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 292
Ostatnia kompozycja mocno stonowana. Nie dla mnie,ja lubię burzę kolorów i naćpane ;)
Mój M wybrałby japoński pierwszy i zapewne stwierdziłby,że i tak za dużo posadzone,za mało trawy i przestrzeni ;)


Piękna relacja Kasiu,dziękujemy za sprawozdanie :)
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 22:13 #265033

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Przechodzimy do ogrodów w alei głównej i nagród w najbardziej prestiżowej kategorii - Show Gardens!
W konkursie wzięło udział 15 ogrodów, rozdano w sumie 6 złotych medali. Pokażę złotych zwycięzców i kilka innych, które choć dostały medale innego koloru, bez wątpienia są warte uwagi. Ogrody w alei głównej to największe przedsięwzięcia na Chelsea - znani sponsorzy, gwiazdy designu i największe pieniądze.

Motywy przewodnie były różne, ale w nasadzeniach przewijały się podobne rośliny - polne, naturalny kwiaty i byliny znane z babcinych ogródków. Wspominana wcześniej trybula leśna, naparstnice, łubiny, orliki, czosnki i trawy…można je było znaleźć niemal w każdym "złotym" ogrodzie. Czyli recepta na sukces w aranżacji ogrodu jest na wyciągnięcie ręki również dla nas! :dance:

Ze względu na rozmiar ogrodów pokazowych, ogrodzenia i tłumy zwiedzających trudno było o dobre ujęcia i wiele cennych detali zapewne mi umknęło :-( Ale starałam się obfocić zarówno ramy ogrodu, architekturą i kompozycje rabatowe na tyle, na ile to było możliwe.

Pierwszy ogród miał pokazać spojrzenie w przyszłość - inspirowane naturą. Spokój i harmonia, otwarte przestrzenie, współczesne elementy architektury ogrodowej otoczone bujną roślinnością w naturalnym stylu. W ogrodzie widać wyraźnie wydzielone strefy wypoczynku (otoczona drewnianymi obeliskami, niewidoczna na zdjęciach urocza ławeczka), które zachęcają do kontemplacji przyrody i podziwiania fantastycznej gry światła, uzyskanej dzięki ażurowym brzozom i żywopłotom z formowanych grabów.
Autor projektu zastosował ciekawą technikę postarzania miedzi, z której wykonano portale ogrodowe, a brzozy (betula nigra) osłaniające ogród od frontu sprowadzono specjalnie na wystawę ze szkółki z Niemiec. Lista zastosowanych roślin w projekcie dostępna tutaj.


The Brewin Dolphin Garden
Projektant: Matthew Childs











Nagroda: Silver-Gilt


Kolejny ogród w tej kategorii nawiązuje do regionu Valais w Szwajcarii, gdzie znajduje się jeden z nielicznych w Europie parków sosnowych. Najstarsze drzewa zamierają pod wpływem zmian klimatycznych i objęte są szczególną ochroną ze strony państwa.
W roli głównej zatem sosny oraz krzewy, które występują w tamtym regionie, a dominującym akcentem optycznym jest pergola - oczywiście, sosnowa (sic!) ;)

Extending Space
Projektant: Nicole Fischer & Daniel Auderset















Nagroda: Silver-Gilt
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, Isia, waldek727, kuklik , VERA, hanya

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 22:20 #265041

  • bozunia
  • bozunia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 145
Kasiu,cudowna relacja :hearts: Dzięki Tobie możemy łyknąć namiastki ChFS :thanks: Mnie "przekonał" na razie najbardziej ogród garncarza. Ale tam klimat tam panuje :supr3: Jakby czas się cofnął! Poczułam oddech przeszłości. Szczegóły, precyzja, kolorystyka - idealnie dopracowany. Z japońskich bardziej przypadł mi do gustu drugi, ale oba są świetne. No a ostatni - biały bajka, raj, miodzio :hearts: Jakby dla mnie stworzony! Jak się cieszę, że wysiałam w tym roku naparstnice, będę miała "modniej" ;) Widzę, że królują biele, fiolety i niebieskości. Tak jak lubię!

Kasiu, jaka jest mniej więcej wielkość tych ogrodów? Zawsze mnie to ciekawiło?
Czekam na dalszą relację, dozuj spokojnie, żeby można było ochłonąć :whistle:

Edytuję, bo w czasie wysyłania mojego postu dodałaś nowe zdjęcia ;)
Miedziane portale wymiatają! Rewelacja. Idę studiować listę roślin w tym ogrodzie. Fajnie zarośnięty ten suchy basen przy portalu.
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2014 22:27 przez bozunia.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 22:24 #265045

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Ten ostatni ogród jest piekny, ale chyba najbardziej podoba mi sie pierwszy, który pokazałaś w swojej relacji.
Lubię takie leśne klimaty
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 22:25 #265048

  • -Piotr-
  • -Piotr-'s Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 77
  • Otrzymane dziękuję: 17
Kasiu, wszystkie ogrody bajeczne... chociaż, gdybym miał wybierać, to wybrał bym jednak japoński.
Zawsze podobały mi się ogrody japońskie, widać wsadzoną w te wszystkie rośliny namiętność, sztukę i serce gospodarza.
A wracając do Ciebie, to relację z Chelsea Flower Show, czytam z rozdziawioną kalafą. Mogłabyś to robić zawodowo,
Twój komentarz, okraszony pięknymi zdjęciami to sama przyjemność czytania i oglądania, ze smakiem uchwycone i wyeksponowane
różne detale ukazujące Twoją wrażliwość i serce.
Pozdrawiam Piotr
Nasz kochany ogródek
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2014 22:26 przez -Piotr-.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 22:37 #265062

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Kasiu - rewelacyjne sprawozdanie :)

Mi najbardziej podoba się ten ,w którym sfotografowałaś Monty Dona :)
Też jestem ciekawa ile czasu wcześniej te ogrody są tworzone? Bukszpanowe żywopłoty pewnie przywożą w całości?
Świetną miałaś wycieczkę !
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 22:50 #265069

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Marta, mi też przypadł do gustu ten ogród!
Pecjo, te ogrody to wiele miesięcy przygotowań, mieli czas na sztuczne postarzanie cegły i dachówki ;-) A tak serio, to widać ogromne zaangażowanie w odtworzenie autentycznego klimatu z epoki danego ogrodu. Można było wyczuć w powietrzu atmosferę minionych wieków!
Asiu, spotkanie to za dużo powiedziane hahaa, ale byłam blisko :P
Terlico, będą i takie żywiołowe kompozycje!

To jeszcze dwa ogrody dzisiaj, północ zbliża się dużymi krokami :woohoo:
Najpierw ogród najmłodszego projektanta i jednocześnie debiutanta na Chelsea, 27-latka, Hugo Bugg.
Motywem przewodnim był problem zużycia wody, zwłaszcza w środowiskach miejskich, niewydolności systemów irygacyjnych, a także coraz mniejszej liczby naturalnych zbiorników wodnych pod wpływem postępującej urbanizacji terenów zielonych. W ogrodzie dominuje zatem woda - w formie kaskady, źródełek, kanałów i basenu w głównej części ogrodu.
Zauroczyły mnie nasadzenia z irysów i traw kontrastujące z surową fakturą kamiennego tarasu. Odkryciem są dla mnie purpurowe ogonki tojeści, świetny kontrast! Przyjemny chłód unoszący się nad ogrodem sprawił, że miałam ochotę spędzić tam cały dzień!

RBC Waterscape Garden
Projektant: Hugo Bugg



























Nagroda: Gold


Współczesny ogród włoski. Od frontu i z tyłu ogrodu posadzono szpaler drzew 8 drzew, które stworzyły idealny parawan na poziomie korony. Na tyłach ogrodu ściana wodna, pod którą usytuowano miejsce wypoczynku ozdobione cytrusami w terakotowych donicach. Po środku trawnik na planie prostokąta z idealnie przystrzyżonymi bukszpanami w narożnikach, uformowanych na płaskie owale. Całość obudowana swobodnymi kompozycjami na rabatach. Soczyste plamy przywrotnika przeplatają się z lazurowymi irysami. Po prawej zakątek z ławeczką na tle ściany z piaskowca zachęca do relaksu z kieliszkiem Chianti. Niby proste, ale jakie lekkie i przyjemne dla duszy!

The Telegraph Garden
Projektant: Tommaso del Buono & Paul Gazerwitz















Nagroda: Gold

Ciąg dalszy jutro :)
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2014 22:55 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, Orszulkaa, waldek727, kuklik , VERA, hanya, Daisy

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 23:05 #265079

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Bozuniu, mnie też urzekła ta aranżacja! Można było poczuć powiew przeszłości, atmosferę i …duszę tego ogrodu. Odniosłam wrażenie jakby ten garncarz miał się za chwilę wynurzyć z murowanej chatki! :woohoo: Chłonęłam każdy jego fragment.. i wróciłam tam ponownie pod koniec zwiedzania. Po 8 godzinach spaceru miała ochotę spojrzeć na coś kojącego. Chciałam zatrzymać te chwile w pamięci jak najdłużej, a obiektyw przed oczami jakoś rozprasza...
To jeden z tych ogrodów, w których poczułam, że mogłabym mieć go u siebie…przynajmniej przez jakiś czas ;-) Co ciekawe, nie ma w nim róż! :woohoo:
Ogrody artystyczne są malutkie, mniej więcej trzykrotna bombonierka ;-) Pokazowe są różnej wielkości, ale mniej więcej 3 razy większe od artystycznych.
Gosiu, ogród z łodzią był wyjątkowy. Te wiosła skrzyżowane w formie zamiast ogrodzenia wyglądały fenomenalnie!
Piotrze, bardzo dziękuję, to przesympatyczne co piszesz. Cieszę się, że mogę dzielić się wrażeniami z innymi miłośnikami ogrodów, jestem pewna, że rozumiecie wszystkie emocje, które wtedy czułam! Chciałabym odwiedzić wystawę za rok, mam nadzieję, że się uda :)
Magdala, przygotowania trwają kilka miesięcy, ale same instalacje to kwestia tygodni przed wystawą. Żywopłoty są zapewne przywożone w całości, domki murowane, konstrukcje montowane. Do ostatniego dnia projektanci dopieszczają detale, przycinają rośliny etc. Zaplecze szkólkarskie cały rok przygotwuje rośliny na plantacjach żeby były w idealnej formie na Chelsea. W ubiegłym roku, po długiej zimie, kwiaty były specjalnie podgrzewane w szklarniach żeby rozkwitły na czas! :woohoo:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2014 23:24 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a

Ogródek Robaczka 27 Maj 2014 23:12 #265082

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Robaczku, :)
wielki :thanks: za relację!
Bardzo ładne ogrody japońskie, też coś innego niż to z czym nam się przeważnie kojarzą. Bardzo nowoczesne. Ponieważ kocham też porcelanę podoba mi się bardzo ten związany z tym tematem.

Generalnie z tych pokazów - co mnie samą zaskoczyło! - spodobały mi się bardzo ogrody nowoczesne, ale w nich zupełnie "sielska", "polna" roślinność i lekkość.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 28 Maj 2014 00:07 #265101

  • beata68
  • beata68's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 139
  • Otrzymane dziękuję: 24
Kasiu dziękuję za super relację. Ogród garncarza najbardziej ujął mnie za serducho i szczerze....to jakoś bardziej podobają mi się takie prawdziwe forumowe ogrody, te angielskie są piękne, ale stworzone na potrzebę chwili...nie są prawdziwe, nie ma w nich miłości, nerw, sukcesów i porażek i długiego czekania co z tego wyjdzie. Twój ogród bije je na głowę właśnie dlatego, że jest tworzony sercem, każda roślinka jest długo wyczekiwana, a nie podpędzona i są chwile kiedy mamy wszystkiego dość, a następnego dnia wstajemy i pielęgnujemy dalej, by mieć swój azyl.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 28 Maj 2014 06:44 #265116

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Świetna relacja :) Cieszę się, że nie musiałam nic wybierać, bo miałabym z tym duży problem :rotfl1:
Pogoda zupełnie zwariowała-jeszcze nie zagoiły się oparzenia po upałach, a dziś temperatura spadła do +10 stopni, co po ostatnich trzydziestkach jest szokująco zimne. Deszcz mnie omija.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.676 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum