TEMAT: Pszczoły murarki w ogrodzie (pszczoły dziko żyjące)

Pszczoły murarki w ogrodzie 19 Sty 2024 20:21 #849399

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1695
  • Otrzymane dziękuję: 7675
Jurek, zaczęłam kiedyś sprawdzać jak murarki od Ciebie się zadomowiły u mnie.
Niestety bardziej to przypomina te Twoje z formatki... Dużo jakby małych czarnych jajek robaczków i innych żyjątek, jakieś małe dżdżowniczki. Powybieram co możliwe oczyszczę je.
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2024 20:23 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, CHI, jurek49, Babcia Ala, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Pszczoły murarki w ogrodzie 20 Sty 2024 09:48 #849412

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Czarne kropki to odchody rozwijającej się larwy murarki i to jest Ok. Problem to te różowe skupiska bez odchodów bo to te mało widoczne roztocza które konsumują pyłek , rozwijają się na nim i larwa ginie bo nie ma co jeść. Jak wyjmujemy kokony to pozbywamy się w większym lub mniejszym stopniu pasożytów czyli larw muchówek i roztoczy, jeśli tego nie robimy to murarki wyjdą ale w pewnym procencie będą miały na sobie roztocza i potem te, będą rozmnażać się szybciej od murarek . Zdjęcie formatki Jurka. Przypuszczam, że to był nie pierwszy rok jej użycia .Zastanawiam się jak zdezynfekować formatki przed sezonem by pozbyć się roztoczy, bo wszystko inne zostaje usunięte w 100 % ,a roztocza nie sposób usunąć w 100 %. Albo ozonowanie albo zagazowanie Quiphosem albo mycie myjką z detergentem bo roztocza są lepkie , przy drewnie to możliwe przy hdf już nie. Odnośnie mojego wpisu co do ilości rurek na ilość kokonów nie zmieniam zdania . Można na 100 kokonów wystawić 1000 rurek i prawie lub wszystkie zostaną zasiedlone , zamurowane , ale ile w nich będzie kokonów po jednym dwa dziesięć w rurce ? Jeśli murarka będzie miała do dyspozycji jedną rurkę to wypełni ją w 100% jeśli 10 to będą nawet zasklepione puste bo zarezerwuje sobie rurkę na póżniej . Tak też miałem , aby rurki były zasiedlone tak jak w trzcinie u Jurka nie może być dużej nadwyżki rurek nad kokonami. Jeśli ogrodowa rozmnaża się średnio x 8 a w rurce jest 10 kokonów to ile rurek potrzeba na jeden kokon ? To x 8 to z badań nad murarką profesorowie napisali w wypracowaniu nie ja. Jest to średnio więc można dodać jeszcze poprawkę x 2 . Łatwiej jest oczyścić 100 rurek 20 cm jak 200 szt 10 cm a efekt praktycznie ten sam , a jak się jeszcze da więcej bo murują ? To tylko takie moje przemyślenia każdy myśli swoimi kategoriami ja łupię 100% inni nie dają rady albo im się nie chce albo napiszą że natura sobie sama poradzi bo tak było do tej pory , nie było tak bo murarki zostały rozmnożone i rozpropagowane od niedawna na fali ECO .Jak nie będziemy robili tego co robimy to szybko wrócą do stanu poprzedniego bo ich pasożyty rozwijają się od nich szybciej x razy.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, mymysteryy, Marlenka, CHI, jurek49, jagodka27, karolinja, lusinda

Pszczoły murarki w ogrodzie 20 Sty 2024 13:45 #849441

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5677
  • Otrzymane dziękuję: 26900
A jakby ramkę wygrzać lub zanurzyć na chwilkę we wrzątku? Białko ścina się w temperaturze powyżej 42oC, może by pomogło. Chemią traktować, to raczej nie, bo to przecież mieszkanie dla przyszłych murarek. Przynajmniej ja bym zastosowała wrzątek, ale ja murarek nie mam, bo mam w bliskiej odległości ule, a ja staram się dbać o trzmiele.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2024 13:53 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, CHI, jagodka27, lusinda

Pszczoły murarki w ogrodzie 20 Sty 2024 15:24 #849455

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8837
Przekonały mnie argumenty Staszka odnośnie pasożytów. Wzięłam kilka losowo wybranych rurek, żeby zobaczyć co w środku słychać. W miarę wolnego czasu postaram się wydłubać ich jak najwięcej ...nie wiem, czy uda się wszystkie.
Wyglądają na dosyć ładnie zagospodarowane. :)

20240120_105249.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, CHI, jurek49, jagodka27, Babcia Ala, papryczka, Grzebuła, lusinda

Pszczoły murarki w ogrodzie 21 Sty 2024 16:48 #849520

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Na moim terenie w ostatnich latach murarki zaczęły wygryzać się około 7 - 10 kwietnia a, że mam u mnie na działce trzy domki i jeden od syna dlatego zaczynam otwierać rurki już w styczniu. Domki i formatki (przed włożeniem nowych rurek i kokonów) są opalane palnikiem na propan butan, tak więc wszystko co pozostało jest zniszczone przez płomień, ogień. A domki z rurkami mam również schowane w pomieszczeniu gospodarczym.
Na razie nie wiem ile będę miał kokonów ale prawdopodobnie będę mógł pomóc chętnym którzy będą chcieli hodować murarki.
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, CHI, owsianka, jagodka27, Babcia Ala, lusinda

Pszczoły murarki w ogrodzie 02 Lut 2024 14:23 #850152

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Zakończyłem czyszczenie rurek i formatek, mam już wystarczającą ilość kokonów do domków murarek. Z ubiegłego roku w formatkach było bardzo mało zdrowych kokonów bez pasożytów i innych. Natomiast w rurkach trzcinowych w zależności od długości rurek było od 4 do 10 kokonów.
Posiadam jeszcze rurki z kokonami do zagospodarowania, gdyby byli chętni to oczywiście są do odbioru.
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, CHI, owsianka, jagodka27, renmanka, lusinda

Pszczoły murarki w ogrodzie 02 Lut 2024 17:43 #850169

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3931
  • Otrzymane dziękuję: 21018
U mnie z murarkami w tym roku kicha...

Fajny domek, dobrze zasiedlony spalił mi się w 2022 r w marcu, razem z domem.

W ubiegłym roku miałam taki "robiony na szybko". Rok był dla mnie ciężki, nie dopilnowałam. Jak się teraz wzięłam za formatki, to w środku część była zalana. Nie wiem jakim sposobem. Trzciny rozcięłam 3 i więcej nie ruszam. Też takie jakieś namoknięte. Powiesiłam pod dachem i albo coś wyjdzie, albo nie.

Umyte formatki i nowa trzcina czeka na dezynfekcje ozonem. Jak trochę się pogoda uspokoi to buduję nowy, pancerny domek.

Myślę, że sporo murarek "kokoniło na dziko" (bo jest gdzie) i na wiosnę pokażą się w sadzie.

Dostałam kilkanaście kokonów murarki rogatej i jeszcze jakichś "wynalazków". Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, lusinda

Pszczoły murarki w ogrodzie 02 Lut 2024 19:22 #850178

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Małgosiu jeżeli chcesz rurki z kokonami to podaj ile i adres na maila.
Posiadam do upłynnienia około 300 szt. rurek trzcinowych do otwarcia.
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, owsianka

Pszczoły murarki w ogrodzie 03 Lut 2024 09:42 #850218

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3931
  • Otrzymane dziękuję: 21018
Jurek dziękuję bardzo za ofertę

Może ktoś będzie bardziej potrzebował.
Mam jeszcze ponad 100 tych "podejrzanych" rurek, jak się z tego wygryzie chociaż trochę, to raczej wystarczy do zapylania mojego małego sadu. Niech mają szansę.

Znając życie jak dobiorę jeszcze więcej, to mi zabraknie rurek i formatek na nowy rok.
Za tę wiadomość podziękował(a): jurek49, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 03 Lut 2024 20:50 #850260

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Nowej trzciny nie potrzeba ozonować to tylko chwyt reklamowy by łatwiej sprzedać w morzu konkurencji . Czasem trafiają się zasiedlone to te ciemne - czarne w środku z wygryzioną dziurką przy wężle, tych murarki nie zasiedlają. Formatki to już inna sprawa, oczywiście te już używane.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 18 Lut 2024 20:55 #851119

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1695
  • Otrzymane dziękuję: 7675
Dziś skończyłam wyjmowanie kokonów z rurek. Było trochę takich zmumifikowanych:

IMG_20240218_182629995.jpg
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2024 20:55 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Nimfa, Babcia Ala, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 04 Kwi 2024 08:18 #854621

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1695
  • Otrzymane dziękuję: 7675
Murarki rozpoczęły u mnie wczoraj nowy sezon :dance:
Dobrze że do nich zajrzałam bo już zaczęły się ruszać w pudełku. Szybko porobiłam wiązeczki rurek i już mają mieszkanie
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Nimfa, Babcia Ala, papryczka, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 04 Kwi 2024 21:07 #854683

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2668
  • Otrzymane dziękuję: 17580
Moje też zaczęły się wygrzebywać w pudle i też już są w domkach. :)
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Babcia Ala, papryczka, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 05 Kwi 2024 10:33 #854709

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8837
U mnie wygryzają się masowo i latają ich setki, jak nie tysiące. ;) Nie wiem jak będzie późnej, ale póki co bardziej niż rurkami, zainteresowały się dachówkami i tam ruch jak na lotnisku we Frankfurcie. :wink4: Zajrzałam bliżej i wygląda na to, że chyba tam zamierzają murować. Dla mnie wygodniej, jeśli nie trzeba będzie ich potem tyle wydłubywać. B)

20240405_102413.jpg


20240405_102331.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2024 11:07 przez mymysteryy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, Nimfa, papryczka, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 12 Kwi 2024 09:28 #855302

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Moje też kilka rurek zasklepiły
IMG_20240406_184347.jpg
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Babcia Ala, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 12 Kwi 2024 09:30 #855303

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Trochę za mało ich by zrobić grupowe zdjęcie
IMG_20240406_184402.jpg
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Babcia Ala, Bobka

Pszczoły murarki w ogrodzie 23 Kwi 2024 21:42 #856279

  • owsianka
  • owsianka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 281
Tyle ich było że aż cieszyły oczy. Przyszło zimno i ani jednej. Dzisiaj słonko zaświeciło i zaczęły przy rurkach się pojawiać. Myślę że będzie dobrze.
Pozdrawiam poprosturysiek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, papryczka, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.375 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum