TEMAT: Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 20 Maj 2024 18:30 #858124

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6334
  • Otrzymane dziękuję: 23287
Czy ktoś wysiewał w tym roku pomidora Cherokee Lime Stripes ?
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna, Lulu, Chajtarma


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 20 Maj 2024 19:21 #858126

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1871
  • Otrzymane dziękuję: 6309
Nie wiem co mi umysł przyćmiło,ale z działki do sporządzenia mieszanki z żółtym kristalonem przywiozłam zamiast saletry potasowej siarczan potasu. Co prawda wygląd wydawał mi się dziwny,ale przecież poprzednio stosowałam go rok temu. Zrobiłam koncentrat i cały czas fertyguję tym pomidory. Sadzonki są zdrowe i dorodne.Teraz przywiozłam saletrę. Mam zrobić mowy koncentrat,do kwitnienia używać niewłaściwy, cz zastosować go do innych roślin?
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 20 Maj 2024 19:35 #858129

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15495
  • Otrzymane dziękuję: 51572
Możesz zużyć ten koncentrat z siarczanem potasu. On ma podobną zawartość potasu ale za mało azotu. Jeśli masz saletrę amonową zrób sobie z niej koncentrat 50 g na litr. Jeden mililitr takiego koncentratu zawiera 17 mg azotu. Używaj 5 ml/l koncentratu z żółtego kristalonu + 4 ml/l koncentratu saletry amonowej na litr wody do podlewania. . W sumie skład wyjdzie taki sam jakbyś uzyła saletry potasowej, a nie siarczanu potasu.
Ostatnio zmieniany: 20 Maj 2024 19:37 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, leszek0921, Kaja, Marlenka, Azbi, jagodka27, del, ewakatarzyna, Grzebuła, Chajtarma, lusinda

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 20 Maj 2024 20:28 #858138

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1871
  • Otrzymane dziękuję: 6309
Chyba w ziemi do rozsad było dużo azotu, bo urosły dorodne.

IMG_20240520_202447.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Bobka, Fina, Chajtarma, Maremma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 21 Maj 2024 13:07 #858204

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1873
  • Otrzymane dziękuję: 12889
Mam pytanie o paliki kompozytowe (z włókna szklanego). Czy ktoś już stosował takie rozwiązanie?
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Marlenka, jagodka27, ewakatarzyna, Bobka, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 21 Maj 2024 13:19 #858205

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 4027
no pewnie, lubię je, są różnej długości i grubości - też używam różnych, np. bardzo długie i cienkie łatwo się wyginają i można wbić dwa końce, zrobić łuk, przy dwarfach w donicach było to bardziej stabilne.
Jeżeli nie łuk to krótsze i grubsze paliki zazwyczaj tak wbijałam w donice aby trafić w otwór i wbić jeszcze w ziemię.
W szklarni mam ok. 2m
Podpory do bobu też można z nich zrobić, może jakieś pozostałości konstrukcji po poprzednim sezonie mam na zdjęciu ...

Edit, znalazlam

_20240521_140522.jpg
Załączniki:
Pozdrawiam
Emilia
Ostatnio zmieniany: 21 Maj 2024 14:06 przez Emilia.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Bobka, Fina, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 21 Maj 2024 14:16 #858206

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1759
  • Otrzymane dziękuję: 12869
Pomidory poszły do gruntu (na działce u córki). Nasionka - większość ze straganiku, dziękuję :hug:


DSC050361.jpg


DSC050351.jpg
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, Marlenka, jagodka27, magnes, del, Mirek19, Bobka, Fina, Emilia, Chajtarma, Ewaewa

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 21 Maj 2024 15:47 #858210

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6334
  • Otrzymane dziękuję: 23287
Ewuniu :bravo: to pierwszy sezon pomidorkowy u córki ?????
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 21 Maj 2024 17:54 #858220

  • grudzienszal
  • grudzienszal's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 74
  • Otrzymane dziękuję: 363
Ja dopiero dzisiaj wsadziłam do szklarni.Chciałam zrobić sadzonki wierzchołkowe i trzymałam tą rozsadę w tych 500 ml kubkach trzymałam a ona wcale nie zamierzała jakoś szybko rosnąć. Wyszła najpiękniejsza w mojej karierze rozsada. Nie wybiegnieta,niska,gruba i z pączkami kwiatowymi. Mój plan sadzonek wierzchołkowych zmodyfikowałam sądząc rozsadę po sam czubek do gleby. Myślę,że na jedno wyjdzie.
Natomiast Jolki z nasion od Miecia są śliczne.tłusciutkie,mocno zielone i też już mają pąki kwiatowe
20240521_122756.jpg


20240521_122807.jpg

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 21 Maj 2024 18:53 #858227

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 950
  • Otrzymane dziękuję: 3479
U mnie dziś wielkie liczenie i metkowanie odmian. Jutro wielkie sadzenie do gruntu.mam nadzieję że wszelkie burze z gradem mnie ominą.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Bobka, Grzebuła, Chajtarma, lusinda, Ewaewa

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 22 Maj 2024 09:54 #858284

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1759
  • Otrzymane dziękuję: 12869
Bogusiu dziękuję :)

To nie pierwszy sezon córki z pomidorkami i innymi warzywami.
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Marlenka, jagodka27, Bobka, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 22 Maj 2024 10:36 #858289

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1022
  • Otrzymane dziękuję: 3751
del wrote:
Mam pytanie o paliki kompozytowe (z włókna szklanego). Czy ktoś już stosował takie rozwiązanie?
Ja używam z Nidapolu i z całego serca polecam. Takie jak Emilia też mam, ale dopiero drugi sezon więc krócej niż Nidę. Ale też są ok.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Bobka, TomekD, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 22 Maj 2024 13:28 #858297

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Bobka wrote:
Czy ktoś wysiewał w tym roku pomidora Cherokee Lime Stripes ?

Co rok, to jednak jest jakaś nowa moda. Ta odmiana była mocno dyskutowana na Forum wcześniej, a teraz zeszła chyba na dalszy plan. Nie pomaga jej też ciągła wątpliwość, że z nasion o różnym pochodzeniu nie zawsze wyrasta roślina z tymi najlepszymi w smaku owocami. Ja to bym chętnie wysiał, ale tę najbardziej cenioną.

grudzienszal wrote:
Ja dopiero dzisiaj wsadziłam do szklarni.Chciałam zrobić sadzonki wierzchołkowe i trzymałam tą rozsadę w tych 500 ml kubkach trzymałam a ona wcale nie zamierzała jakoś szybko rosnąć. Wyszła najpiękniejsza w mojej karierze rozsada. Nie wybiegnieta,niska,gruba i z pączkami kwiatowymi. Mój plan sadzonek wierzchołkowych zmodyfikowałam sądząc rozsadę po sam czubek do gleby.
20240521_122756.jpg

Co to jest sadzonka wierzchołkowa i jak ją produkujesz? Jakie ma zalety w odróżnieniu od tej zwykłej sadzonki?

gałązka wrote:
del wrote:
Mam pytanie o paliki kompozytowe (z włókna szklanego). Czy ktoś już stosował takie rozwiązanie?
Ja używam z Nidapolu i z całego serca polecam. Takie jak Emilia też mam, ale dopiero drugi sezon więc krócej niż Nidę. Ale też są ok.


Mam do Was prośbę o opinię. Zobaczyłem w Internecie tyczki do pomidorów wysokości 180 cm – metal oblany zielonym tworzywem sztucznym. Pakowane po 10 szt. Cieńsze grubości 1,1 cm po 60 zł, grubsze 1,6 cm po 120 zł. Czy to dobre rozwiązanie? Czy to tworzywo sztuczne się nie rozpada i nie paskudzi ziemi? Czy można pod pomidory kupić tylko te cieńsze i tańsze, zamiast tych droższych? Dotychczas używałem drewnianych, ale mam już duże podniszczenie tych elementów.

W co najlepiej zainwestować?
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 22 Maj 2024 13:35 #858299

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1873
  • Otrzymane dziękuję: 12889
gałązka wrote:
del wrote:
Mam pytanie o paliki kompozytowe (z włókna szklanego). Czy ktoś już stosował takie rozwiązanie?
Ja używam z Nidapolu i z całego serca polecam. Takie jak Emilia też mam, ale dopiero drugi sezon więc krócej niż Nidę. Ale też są ok.
A jakiej grubości masz tyczki?


Chiarodiluna wrote:
gałązka wrote:
del wrote:
Mam pytanie o paliki kompozytowe (z włókna szklanego). Czy ktoś już stosował takie rozwiązanie?
Ja używam z Nidapolu i z całego serca polecam. Takie jak Emilia też mam, ale dopiero drugi sezon więc krócej niż Nidę. Ale też są ok.


Mam do Was prośbę o opinię. Zobaczyłem w Internecie tyczki do pomidorów wysokości 180 cm – metal oblany zielonym tworzywem sztucznym. Pakowane po 10 szt. Cieńsze grubości 1,1 cm po 60 zł, grubsze 1,6 cm po 120 zł. Czy to dobre rozwiązanie? Czy to tworzywo sztuczne się nie rozpada i nie paskudzi ziemi? Czy można pod pomidory kupić tylko te cieńsze i tańsze, zamiast tych droższych? Dotychczas używałem drewnianych, ale mam już duże podniszczenie tych elementów.

W co najlepiej zainwestować?
W cenie tych 1,6cm 180cm są tyczki kompozytowe fi12.
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2024 13:42 przez del.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, ewakatarzyna, Chiarodiluna, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 22 Maj 2024 14:03 #858301

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6334
  • Otrzymane dziękuję: 23287
Chiarodiluna wrote:
Bobka wrote:
Czy ktoś wysiewał w tym roku pomidora Cherokee Lime Stripes ?

Co rok, to jednak jest jakaś nowa moda. Ta odmiana była mocno dyskutowana na Forum wcześniej, a teraz zeszła chyba na dalszy plan. Nie pomaga jej też ciągła wątpliwość, że z nasion o różnym pochodzeniu nie zawsze wyrasta roślina z tymi najlepszymi w smaku owocami. Ja to bym chętnie wysiał, ale tę najbardziej cenioną.


Nasionka mialam ze straganiku tutaj .
Osobiście bardzo nam smakowała .
Soczysta ,świetna konsystencja ,cieniutka skórka .
Oddałam chyba sadzonki .

DSC00900.jpg

Próbuję znaleźć sadzonki ,ale nie widzę na Alegro min .
Może źle szukam :lev:

DSC01103.jpg
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2024 14:07 przez Bobka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Chiarodiluna, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 22 Maj 2024 15:21 #858303

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1022
  • Otrzymane dziękuję: 3751
del wrote:
A jakiej grubości masz tyczki?


Del, te z Nidapolu mam 6,8 i 10 mm. te drugie to chyba 6.
Chiarodiluna wrote:
Mam do Was prośbę o opinię. Zobaczyłem w Internecie tyczki do pomidorów wysokości 180 cm – metal oblany zielonym tworzywem sztucznym. Pakowane po 10 szt. Cieńsze grubości 1,1 cm po 60 zł, grubsze 1,6 cm po 120 zł. Czy to dobre rozwiązanie? Czy to tworzywo sztuczne się nie rozpada i nie paskudzi ziemi? Czy można pod pomidory kupić tylko te cieńsze i tańsze, zamiast tych droższych? Dotychczas używałem drewnianych, ale mam już duże podniszczenie tych elementów.

W co najlepiej zainwestować?
W cenie tych 1,6cm 180cm są tyczki kompozytowe fi12.

Kupiłam takie, były z Bradas, teraz mam je drugi sezon ale wygladają ok. Jak będzie dalej, nie wiem. No i miałam je w tunelu.
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2024 15:23 przez gałązka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Bobka, Chiarodiluna, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 22 Maj 2024 18:34 #858318

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 1266
Czy tyczki Nidapol, jak sami piszą:
> Nazewnictwo naszych produktów: tyczka kompozytowa = pręt kompozytowy = tyczka z włókna szklanego = pręt z włókna szklanego
o średnicy 12mm i długości 250cm jest na tyle sztywna że wbita w ziemię może być zamiennikiem palika do pomidorów o takiej dłogości ?

Ktoś może przećwiczył w praktyce - z tego co na obrazkach w sieci to mam obawy że jest zbyt mało sztywna i będzie się wyginać ?
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Chiarodiluna, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2024 22 Maj 2024 20:33 #858324

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1873
  • Otrzymane dziękuję: 12889
Przy długości 2,5m nie ma możliwości, żeby to było sztywne. Ja się zastanawiałem nad 1,5m przy fi10 i mam obawy o sztywność. Przejście na fi12 trochę mnie cenowo stopuje, bo potrzebuję 60 palików.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, ewakatarzyna, TomekD, Chiarodiluna, Chajtarma


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.732 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum