TEMAT: Róże 2024

Róże 2024 21 Mar 2024 21:59 #853702

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6237
  • Otrzymane dziękuję: 22826
Jolu :flower1: dziękuję ,zajrzę .
To prawda sprawny kręgosłup to podstawa prac w różach ;) :bravo:
Dzisiaj właściwie lekko usuwałam kopczyki ,zostawiając
jednak ziemię blisko ,by nie marzły .
Jedną ścięłam i zapomniałam owinąć agro na wszelki wypadek .
Jutro jeśli pojadę chyba posadzę ze 3 w inne miejsce ,dosadzam w tym
roku ‘Ghislaine de Féligonde’.Moja jakąś mizerna juz ze 2 sezony .
Tylko czy ją wykopać a nową posadzić ?czy obok ?
Poradźcie :hug:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, bietkae, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Róże 2024 23 Mar 2024 09:28 #853828

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2155
  • Otrzymane dziękuję: 10238
To i ja jestem z teamu omarznięte mocno róże i w związku z tym przymusowe odmładzanie.
Zrobiło mi się miejsce na nową różę. Muszę przemyśleć sprawę i coś dokupić jesienią
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, bietkae, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, Mimbla

Róże 2024 23 Mar 2024 19:22 #853889

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6237
  • Otrzymane dziękuję: 22826
Wszystkie róże przycięłam ,została tylko ta brązowa Gentle Hermione .
Jak zmarzną ,bo nadają jakiś śnieg ,mróz ,to niech się dzieje co chce :(
Jakoś mojego województwa niby w tym "nalocie" zimy nie widzę ,
ale to nic jeszcze nie oznacza.

Schneewittchen ,miała całe mnóstwo pędów brązowych .
Tyle zostało :devil1:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Łatka, Marlenka, bietkae, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mimbla

Róże 2024 24 Mar 2024 10:33 #853949

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2305
  • Otrzymane dziękuję: 8568
Te ścięte do kopczyka ładnie wypuszczają listki, no ale nie zakwitną; mam nauczkę na całe życie, że jak zapowiadają ostry przymrozek to mam okrywać pędy i nawet mam zapisane Mme I. Pereire i Graham Th. szczególnie okrywać.

Mme I. Pereire
24marzec23.jpg


Sally Holmes
24marzec10.jpg


Gruss am Aauchen
24marzec26.jpg
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Jan4, Łatka, Marlenka, bietkae, Lunka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Mimbla

Róże 2024 24 Mar 2024 13:08 #853964

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5713
  • Otrzymane dziękuję: 27085
Marysiu, pierwsze słyszę, że nie zakwitną, przecież one kwitną na pędach tegorocznych. Pewnie zrobią to później, ale kwitnąć będą :flower1:

Mam taki problem. Mam 8 krzaczków róży okrywowej Dolomiti. Wczoraj zaczęłam je przycinać. Nie wiem dlaczego, ale ta róża wypuszcza dużo odrostów korzeniowych, czy to zależy od odmiany? Latem zeszłego roku nie wycięłam, bo nie dało się w nie wejść, ale samozaparcia też nie miałam - przyznaję. I teraz nie wiem, dwie są ok, pozostałym odrost korzeniowy tak się rozrósł, że zagłusza Dolomiti, zastanawiam się czy tych 6 nie wykarczować i coś dokupić rabatowego, bo te 2, które są w najlepszym stanie są akurat z przodu, chociaż Dolomiti okrywowej nie przypomina, ma duże krzaczki. Nie jest zbyt późno, są chyba dostępne róże w doniczkach, czy czekać do jesieni, czy walczyć z odrostami?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Mimbla

Róże 2024 24 Mar 2024 14:16 #853971

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19333
  • Otrzymane dziękuję: 80047
Rozumiem, że odrosty są "dzikami", poniżej szczepienia? To chyba zależy od użytej podkładki, nie od odmiany zaszczepionej? Marysia będzie wiedziała. :teach:
Zrób, co dla Ciebie ważniejsze, akurat te okrywowe, czy spokój od odrostów. W każdym razie teraz są dostępne nie tylko doniczkowe, ale i jak najbardziej "gołokorzenne". Szkółki chyba dopiero co zaczęły wysyłać.

Marysiu, Graham zakwitnie na pewno, może nie w czerwcu, ale przcież masz tyle innych. Tej Madame nie znam, czy to historyczna? Nie powtarza?
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mimbla

Róże 2024 24 Mar 2024 14:18 #853972

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 771
  • Otrzymane dziękuję: 2437
Przycięta Luiza, cięłam aż do grubszych gałązek a cała cienizna poszła precz:



Dwa lata temu tak cięłam i kwitła super:



Tylko trochę późno, ścięłam już otwarte listki na końcach pędów ale odtworzy się, ona zawsze daje radę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, bietkae, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2024 24 Mar 2024 14:49 #853975

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2305
  • Otrzymane dziękuję: 8568
Mirko świetne cięcie.

Alicjo, walcz z odrostami :woohoo: tnie się radykalnie rozkopując aż do miejsca szczepienia, jeśli to niemożliwe do przynajmniej jak najbliżej;
ja bym wycięła, utrudniające mi dostęp do szczepienia, pędy Dolomiti i cięła odrosty; podkładkę stanowią silne, dzikie róże mogące zagłuszyć, zdominować wszystko wkoło. Czasem wini się za odbijanie podkładki technikę okulizacji, ale znalezienie winowajcy nic tu nie da. Róża będzie Ci wdzięczna i pięknie zakwitnie, ma słodkie kwiatuszki.

Aniu, jestem zadowolona że przerwały i nie muszę ich wykopywać, a z dwóch nowych jedna już przyszła.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, bietkae, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2024 25 Mar 2024 05:35 #854007

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6237
  • Otrzymane dziękuję: 22826
Za oknem w mieście przymrozek ,na wsi temperatura (w pogodzie w telefonie )
-1 ,ścięte róże w sobotę .
Pomarzły? Nie wiemy ile faktycznie na wsi . :( jest
i czy jest tam przymrozek .Bo jeśli :lev:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, bietkae, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna

Róże 2024 26 Mar 2024 10:49 #854108

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2155
  • Otrzymane dziękuję: 10238
Moja pnąca NN
Jedyna nie obcięta do zera

IMG_20240326_094102.jpg


IMG_20240326_094123.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2024 10:49 przez Szafirek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, bietkae, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna

Róże 2024 26 Mar 2024 11:16 #854111

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1420
  • Otrzymane dziękuję: 11243
Moja żółta miniaturka chyba chce być lubiana, bo zakupiona na początku lutego nieustannie kwitnie. Jak tylko przekwitnie, postąpię zgodnie z instrukcją Mimbly i wysadzę do ogrodu.

IMG_20240326_111105.jpg
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, bietkae, MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2024 02 Kwi 2024 14:54 #854479

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11437
Wczoraj wieczorem chyba już z nudów kupiłam: Aloha - 1 sztuka, Meteor x 2 sztuki i Pomponella 1 sztuka do cienia . Teraz czeka mnie przesadzanie dotychczas rosnących przed wejściem do domu na inną część ogrodu aby zrobić miejsce nowym nabytkom. Biedne te moje chaszcze, dobrze się zadomowią a za chwilę ponownie dostają szpadlem po korzeniach :rotfl1:
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2024 02 Kwi 2024 16:48 #854485

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2466
  • Otrzymane dziękuję: 9333
Jak dobrze, że teraz nie mam czasu na nudę, bo jeszcze bym coś kupiła, a ogród mógłby tego nie zdzierżyć. :happy4:

Przy lutowym cięciu co nieco zostawiłam, bo wyglądało żywo. Teraz zaczynam poprawkę cięć, bo i te oszczędzone róże tylko dołem puszczają pędy, a góra stoi jak zaklęta. Chyba już nic tam nie wypuszczą.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, bietkae, MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2024 02 Kwi 2024 17:00 #854486

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19333
  • Otrzymane dziękuję: 80047
Ja nawet nie kupuję, dostałam na urodziny, jak wiadomo prezentu się nie odrzuca.
Przetrzymałam dwa tygodnie w doniczkach a dziś "uziemiłam" na wsi.
Nawiasem, tam w górach zaczęły odbijać nawet dwie takie, na których postawiłam kreskę. Może co z nich będzie. Natomiast w mieście, gdzie temperatury nie spadały przecież nisko, mam ze cztery, w których nie wiem, czy się życie kołacze.
Albo przycięłam za mocno i załatwiłam je "tymi ręcyma". :crazy:
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2024 17:00 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, bietkae, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2024 02 Kwi 2024 17:01 #854487

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2305
  • Otrzymane dziękuję: 8568
Elu, świetny zakup :flower2: , weź tylko pod uwagę że Pomponella jest parkową różą, może w cieniu nie wyrośnie za wysoka, ale ma wigor.

Też chodzę i poprawiam cięcie.
MARRY
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2024 17:02 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, bietkae, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2024 02 Kwi 2024 21:57 #854532

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11437
Pomponellę posadzę w cieniu przy dwóch pnących. W tym miejscu miałam podarowanego powojnika ale przeniosłam go jesienią w bardziej słoneczne miejsce bo mu zupełnie nie pasowało, nie rósł, miał jednego kwiatka i na tym koniec. Tak więc dla róży mam gotowe, dobrze nawiezione miejsce, wystarczy wykopać dołek i podlać. Trzy przy wejściu do domu zdążyłam dzisiaj tylko przyciąć dość nisko, wyniosłam gałęzie ale przesadzę w najbliższych dniach.

Aniu Łatka te krzaki róż,które nie chcą ruszyć z miejsca trzeba podsypać azotem, najlepiej saletrą potasową. Coś mi się przypomina, że pod róże dawałaś kristalon żółty ale to nawóz z dużą ilością fosforu więc jest na rozwój korzeni i indukcję kwitnienia. Róże wymagają nawozu ze zwiększoną ilością azotu, moim zdaniem najlepsza będzie właśnie saletra potasowa ( bo fosfor już dostały ) - dostępna w sklepach w małych opakowaniach. Róże muszą dostać ,,kopa'' azotem a potas to oczywiście burza kwiatów. Wymądrzyłam się :P
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2024 03 Kwi 2024 19:48 #854591

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2466
  • Otrzymane dziękuję: 9333
Elu wzięłam sobie do serca Twoje porady nawozowe i podlałam dzisiaj swoje Kristalonem zielonym.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Róże 2024 03 Kwi 2024 20:42 #854596

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11437
Róże lubią taki skład nawozu 18+05+10 i do tego mikroelementy, czyli azotu ma być najwięcej. Oczywiście dotyczy to nawożenia wiosennego i druga dawka po pierwszym kwitnieniu czyli w czerwcu.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka, MARRY
Wygenerowano w 0.445 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum