TEMAT: Mój ogród w Dolinie Wieprza

Mój ogród w Dolinie Wieprza 09 Kwi 2024 17:12 #855091

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Dolina pięknie w tegorocznej wiośnie rozkwita. Rzeka czasami, acz rzadko we mgle spowitą pozostaje. Rzadko, bo i chłodnych nocy mało. Żaby rechoczą doniośle, jakby to był już maj.


1-54.jpg



Nawet całkiem wiele się pogodowo w tym roku spodziewałem, ale to obecnie obserwowane ciepło nie tylko zadziwia, ale niemal szokuje. Tulipany zakwitły okazale, acz o miesiąc wcześniej, niż zazwyczaj.


3-50.jpg



4-41.jpg



5-33.jpg



6-20.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Mój ogród w Dolinie Wieprza 09 Kwi 2024 20:31 #855108

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19314
  • Otrzymane dziękuję: 79966
Fajny ten zagon tulipanów. Co prawda mając "wszystko ze wszystkim" wtykam w jedno miejsce tylko po kilka cebulek, ale taka "struga" robi wrażenie.
U mnie niedługo z tulipanami będzie finito. to sobie przynajmniej popatrzę gdzie indziej.
A to na prawo na zdjęciu to równoległy pas lawendy?
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Prządka, ewakatarzyna, Bobka, Chiarodiluna

Mój ogród w Dolinie Wieprza 09 Kwi 2024 20:50 #855112

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Takoż właśnie, choć chyba za słabo jesienią przycięta i teraz ma za długie pędy.


1-55.jpg



2-52.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Marlenka, jagodka27, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Lilu

Mój ogród w Dolinie Wieprza 09 Kwi 2024 20:56 #855114

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19314
  • Otrzymane dziękuję: 79966
W takim stadium można dociąć, jeszcze da radę fajnie odbić. I tak wygląda nieźle.
Ależ musisz mieć perfumerię, jak kwitnie! Zresztą nawet teraz - wystarczy rozetrzeć listek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Chiarodiluna

Mój ogród w Dolinie Wieprza 21 Kwi 2024 20:59 #856115

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Chłód i brak pogody nie wyklucza postępu prac w ogrodzie. Najmniej wdzięczne prawe wykonane w całości. Teraz lub niedługo tylko to co najprzyjemniejsze – sianie i sadzenie. Bo pielenie to oddzielna kategoria i ciągła bolączka. Tak więc poletka wytyczone, a kluczowe lokacje dodatkowo obramowane w oczekiwaniu suszy na dość pochyłym terenie:


1-60.jpg



2-56.jpg




Ziemniaki kilku odmian wysadzone i obredlone ręcznie, ale "kuniem by i lepiej nie wyszło". Czasem "kunia" jednak mocno brakuje.


3-54.jpg




Bób odm. „Bachus” jak co roku – nie zawodzi:


4-45.jpg




Zimozielona Bergenia już od dawna kwitnie z rozmachem:


5-36.jpg




Obramowania ogrodu i zielone wyspy na rozległej łące już pięknieją w oczach:



6-23.jpg



7-12.jpg



8-12.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, Perełka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula, lusinda

Mój ogród w Dolinie Wieprza 21 Kwi 2024 21:40 #856121

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 372
  • Otrzymane dziękuję: 1418
Co na tej rabatce z tulipanami będzie później?
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....

Mój ogród w Dolinie Wieprza 27 Kwi 2024 23:48 #856495

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
EwG wrote:
Co na tej rabatce z tulipanami będzie później?


W miejsce, gdzie tulipany były w donicach, które można wyjąć szybciej, bez uszczerbku dla procesu dojrzewania cebulek, pewnie pójdą karłowe pomidory gruntowe – np. Zyska. W inne miejsce jakieś późne dosiewy fasoli szparagowej. Do tego pewnie łubin poplonowy, jakieś sadzonki aksamitek, jakaś szkółka roślin, które jeszcze są w doniczkach produkcyjnych, a zakopanie ich w ziemię zmniejsza częstotliwość podlewania. Na pewno jakaś partia fasoli na suche ziarno, celem zachowania odległości od innych, aby nie skrzyżowała się z nimi. Jakieś rośliny późniejszego wysiewu – np. roszponka.




Na pożegnanie tulipanowego sezonu -


„Każdy tulipan zmieniający swój pierwotny kolor zazwyczaj ginie. Niemniej, przed ową śmiercią, różnorodnością palety barw pragnie zachwycić oczy swego pana i stanowi to jego ostatnie pożegnanie”.
Karol Clusius


1-62.jpg




To wirus pstrości tulipana - TBV jest odpowiedzialny za przerwanie linii barwowej kwiatu, prowadzącej do mozaikowatości, a także odpowiedzialny za postępującą nieuchronnie degradację cebuli macierzystej.



2-57.jpg



Przenosicielami są owady. Punktem przenoszenia infekcji są kwiaty, ale celem zasadniczym wirusa jest cebulka. Co ciekawe, same ewentualnie wytworzone nasiona są wolne od zainfekowania.


4-46.jpg




Karol Clusius – pierwszy europejski hybrydowy eksperymentator w obszarze tulipanów powodów opisanego przez siebie zjawiska nie poznał. Dopiero w 1928 roku, dr Dorothy Cayley z Instytutu Ogrodniczego w Norfolk w Anglii rozpoznała i opisała rzeczonego wirusa.


3-55.jpg




Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze spontaniczne mutacje, całkowicie niezależne od samej choroby wirusowej.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula, lusinda

Mój ogród w Dolinie Wieprza 30 Kwi 2024 19:25 #856636

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Piękna wiosna, wiele przyjemności. Ale dużo pracy i nie było dotąd czasu na coś więcej, niż tylko ogólny przegląd doliny z powietrza -


1-63.jpg



2-58.jpg



3-56.jpg




Acz, znać już u mnie przesychanie ziemi. Dodatkowo bażanty wchodzą trochę w szkodę. W tymże przesuszonym podłożu robią sobie zagłębienia dla piaskowych kąpieli. Podejrzenie padło też na to, że skubią sadzonki sałaty -


4-47.jpg



5-37.jpg




Tegoroczna majówka na pewno będzie udana -


6-24.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula, lusinda

Mój ogród w Dolinie Wieprza 30 Kwi 2024 20:41 #856641

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6218
  • Otrzymane dziękuję: 22729
Pięknie pięknie .Jednak ja dojrzałam odgrodzenie od lasu ;) czy dobrze przypuszczam ? :)
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Mój ogród w Dolinie Wieprza 05 Maj 2024 07:23 #856892

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Pracowita pomajówkowa sobota -


Bobka wrote:
Jednak ja dojrzałam odgrodzenie od lasu ;) czy dobrze przypuszczam ? :)


Tak, lecz to jedynie grubooczkowa siatka leśna, a jej drewniane słupki w podmokłym podłożu nader szybko marnieją. Sarny powstrzymuje skutecznie, ale bażancia rodzina robi już, co chce, a nawet ma u mnie ochronę i azyl. Irytuje mnie też już coraz bardziej. Młodych nie widzę. Na moim terenie gniazda raczej nie mają, bo w ubiegłym sezonie skrupulatnie kosiłem teren. Przychodzą zatem natarczywie w gości.

Ruszyłem tedy z kosą ku temu ogrodzeniu i znajdującego się zaraz za nim strumykowi Kumakowi. Mniszki zdążyły niestety przekwitnąć, ale i tak wszystko pójdzie na długotrwałe kompostowanie.


001-3.jpg



003.jpg




W innych miejscach młode pokrzywy, jak zboże okazale rosną. Grzech nie wykorzystać. Pogoda bardzo dopisuje, więc suszę na nawóz zielony, do pokruszenia i zeskładowania. Kilka wózków już zwiozłem. Wypłoszyłem przy tum dziką kaczkę, wysiadującą 20 jaj. Uciekła dopiero jak byłem tuż obok, wystraszywszy mnie tym nieprzyjemnie. Mam nadzieję, że wróci do gniazda, bo zaraz się wycofałem.


002-2.jpg




Nowe kwiatki wychodzą. Miłe dla oka orliki. A i mak wschodni pękać zaczyna. Łubiny ozdobne puszczają pierwsze kwiatostany. W tym roku posiałem dużo kolejnych.


004.jpg

Orlik


005.jpg



006-2.jpg




Rozsada czeka spokojnie. Oczekuję bowiem jeszcze ostatniego pocałunku zimy.


007.jpg



008.jpg




Kwiaty doniczkowe dobrze sobie radzą. Pelargonie raczej okazałe. Nieznany kwiat dający różowe owoce także, choć nazwy jego wciąż nie znam.


009.jpg



010.jpg



011.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, lusinda

Mój ogród w Dolinie Wieprza 05 Maj 2024 07:29 #856894

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Pracowita pomajówkowa sobota - Ogród Zewnetrzny


Gospodarze już mówią, że na górkach robi się już mocno sucho. W dole zaś, w starorzeczach wody także jakoś mało. Chyba idzie kolejny rok suchy.


012.jpg



013.jpg




Rzeka już od dawna ustabilizowana jest w swym korycie. Acz stan ma nawet dość wysoki. Wszędzie widać niszczycielską działalność bobrów.


014.jpg



015.jpg




Wieczory wczesne stale ciepłe i miłe, acz tych kwietnych łąk w dolinie jeszcze nie czuć. Niebo bezchmurne, ale słońce od dni kilku wieczorami poświatą spowite i konturów klarownych pozbawione. Wszystko od tego robi się wówczas miękkie i pastelowe.


016.jpg



017.jpg




Majówka udana więc ponad me oczekiwania.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Kaja, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, lusinda

Mój ogród w Dolinie Wieprza 06 Maj 2024 14:36 #856964

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 379
  • Otrzymane dziękuję: 2147
żeby tylko nie zapeszyć, ...bardzo ładna wiosna tego roku -



1-64.jpg



1a-5.jpg



2-59.jpg



3-57.jpg





4-48.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Łatka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Lilu, lusinda

Mój ogród w Dolinie Wieprza 06 Maj 2024 16:10 #856975

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19314
  • Otrzymane dziękuję: 79966
Gratuluję i zazdroszczę, tym razem to moje strony dopadł niszczycielski mróz, usuwając ruiny ogrodu podziwiam w przerwie Twoje piękne zdjęcia.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Chiarodiluna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.246 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum